You are currently viewing Jak czyścić odpływ liniowy?

Jak czyścić odpływ liniowy?

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia odpływu liniowego, by mógł służyć Ci przez długie lata

Tradycyjne, głębokie brodziki coraz częściej zastępowane są przez bezbrodzikowe kabiny prysznicowe. Takie rozwiązanie nie tylko dodaje wnętrzu „lekkości” i nie powoduje uczucia przytłoczenia pomieszczenia, ale również świetnie się prezentuje i zwiększa komfort kąpieli. Wybór bezbrodzikowej konstrukcji nie w każdej łazience natomiast może okazać się odpowiedni. Jest to spowodowane tym, że przy prysznicu bez brodzika konieczne jest właściwe wyprofilowanie podłogi i stworzenie spadu oraz założenie odpływu. W łazience, w której mamy już położone płytki wybór tej opcji wiąże się zatem ze zdejmowaniem płytek i kłuciem podłoża. Najlepiej decyzje o zamontowaniu odpływu podjąć na etapie projektowania łazienki i od razu odpowiednio przygotować ku temu podłoże.

 Jak czyścić odpływ prysznica? Postaw na regularność! 

Jeśli zdecydowałeś się na odpływ liniowy, to musisz mieć także na względzie fakt, że nie wystarczy kupić porządnej jakości produkt, należy jeszcze o niego odpowiednio i regularnie dbać!

W tej sytuacji regularność jest słowem klucz. Sumienne czyszczenie odpływu średnio raz w tygodniu pozwala na utrzymanie produktu długo w odpowiednim stanie. Jeśli zaniedbamy regularne czyszczenie i zdecydujemy się na nie dopiero w momencie, kiedy nasz odpływ „odmówi posłuszeństwa” i przestanie należycie spełniać swoją funkcję, to z całą pewnością jego wyczyszczenie zajmie znacznie więcej czasu i energii.

Jeśli natomiast dopuścimy do zapchania odpływu to co wtedy powinniśmy zrobić? Jak odetkać odpływ liniowy?

Brak regularności może doprowadzić do zapchania odpływu. Woda nie będzie swobodnie spływać i będzie gromadzić się na płytkach lub w korytku odpływu. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest zwykłe umycie odpływu – czyli rozpoczęcie od umycia podłogi w kabinie włącznie z zewnętrzną częścią odpływu, a następnie otworzenie przy pomocy haczyka maskownicy. Pokrywę należy przemyć wodą lub specjalnym detergentem i spłukać ciepłą wodą. Jeśli umycie pokrywy mamy już za sobą, to następnym krokiem jest wyczyszczenie sitka, wyjęcie syfonu i wypłukanie go ciepłą wodą.

Jeżeli opisana powyżej metoda nie okaże się w Twoim przypadku skuteczna lub jeśli nie masz możliwości wyjęcia syfonu to następnym etapem jest użycie specjalnych detergentów. Z pomocą mogą nam przyjść środki chemiczne, które przeznaczone są do udrożniania rur. Nie należy jednak stosować środków żrących bez upewnienia się, jakie są zalecenia producenta odpływu. Niektóre detergenty mogą uszkodzić instalację odpływu! Dodatkowo, jeśli decydujemy się na silnie żrący produkt musimy pamiętać, aby przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci. Zawsze należy odpowiednio się zabezpieczyć i zachować szczególną ostrożność.

Jak wyczyścić odpływ liniowy – przyczyny zapchania

Przyczyn zapchania Twojego odpływu liniowego może być wiele. Jedną z nich może być zbyt wąska szerokość odpływu. Istotną kwestią jest, by wydajność odpływu była w sposób właściwy dopasowana do naszych potrzeb. Źle wyprofilowany, o zbyt małym nachyleniu spadek także sprawi, że woda nie będzie odpowiednio spływać, będzie się zatrzymywała, co w dalszej kolejności będzie prowadziło do większego rozchlapywania.

Najczęstszą przyczyną niewłaściwego funkcjonowania odpływu jest jednak nieodpowiednie i zbyt rzadkie czyszczenie. Dotyczy to zarówno maskownicy, jak również korytka czy syfonu. Należy regularnie czyścić każdy z elementów wchodzących w skład instalacji odpływu. Często zdarza się również tak, że osoba regularnie czyści maskownicę i korytko, ale zapomina o syfonie. Wtedy również może dojść do zapchania odpływu. Istotną kwestią jest także usuwanie zanieczyszczeń, które zbierają się przy złączeniu z systemem kanalizacyjnym. Gromadzenie zanieczyszczeń w tamtym miejscu może również być przyczyną, dla której nasz odpływ nie działa tak jak powinien. 

Podsumowując, higiena jest kluczem do zachowania odpowiedniej funkcjonalności odpływu. Dbając o niego regularnie możemy skutecznie uniknąć zapchania odpływu i konieczności zastanawiania się czym czyścić odpływ liniowy i używania silniejszych środków czyszczących.